ΜΠΕΝΑΚΗ
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ
Benaki Museum
ENGLISH | ESPAÑOL
ΑΡΧΙΚΗ ΟΘΟΝΗ
Διοικητική Επιροπή
Αιμιλία Γερουλάνου, Γεράσιμος Γιαννόπουλος, Δέσποινα Γερουλάνου, Ειρήνη Γερουλάνου, Κωνσταντίνος Μαρτίνος, Γιάννης Πυργιώτης, Κωστάντζα  Σμπώκου-Κωνσταντακοπούλου, Παναγιώτης Πικραμμένος, Βασίλης  Αντωνιάδης .
Καλλιτεχνικό Συμβούλιο
Αιμιλία Γερουλάνου, Ελευθέριος Βενιζέλος, Ευγενία Γερούση, Σπύρος Ευαγγελάτος, Νικόλαος Ζίας, Ελένη Κόρκα, Μαρία Κωνσταντουδάκη, Αμαλία Μεγαπάνου, Βίκτωρ Μελάς, Γιώργος Μελάς, Έλενα Μελίδη, Μαρία Σπέντσα, Έβη Τουλούπα, Φίλιππος Τσαλαχούρης.
Επιστημονική Επιτροπή Αρχείων Νεοελληνικής Αρχιτεκτονικής
Μάρω Καρδαμίτση-Αδάμη, Αλέκα Γερολύμπου, Μάνος Μπίρης, Γιώργος Πανέτσος, Αριστέα Παπανικολάου-Κρίστενσεν, Παναγιώτης Τουρνικιώτης, Δημήτρης Φιλιππίδης.
Επιτροπή Πινακοθήκης Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίκα
Εβίτα Αράπογλου, Αδριάνα Βερβέτη, Ντόρα Ηλιοπούλου-Ρογκάν, Διονύσιος Φωτόπουλος.
Επιτροπή Εργαστηρίου Γιάννη Παππά
Αλέξανδρος Παππάς, Θεόδωρος Βασιλόπουλος, Παναγής Βουρλούμης, Ειρήνη Γερουλάνου, Πραξιτέλης Τζανουλίνος.
Επιτροπή Πωλητηρίου
Δέσποινα Γερουλάνου, Σταμάτης Ζάννος, Ισαβέλλα Κόβα, Χάρης Σιαμπάνης.
Εκτελεστική Επιτροπή
Ειρήνη Γερουλάνου, Δρ Γιώργης Μαγγίνης, Χάρης Σιαμπάνης.
Οικονομικός & Επιχειρησιακός διευθυντής
Χάρης Σιαμπάνης.
Τμήμα Πόρων και Ανάπτυξης
Νίκος Τριβουλίδης, Ειρήνη  Μητροπούλου, Ίνγκε Μαρία Νικολάου.
Γραμματεία
Ελίζα Καβράκη, Μυρτώ Καούκη, Μαρία Κρέτση, Νεκτάριος Λυμπέρης, Έφη Μπερτσιά-Δρούγκα, Διονύσης Σκουρλής.
Τμήμα Προϊστορικής, Αρχαίας Ελληνικής και Ρωμαϊκής Συλλογής
Ειρήνη Παπαγεωργίου.
Τμήμα Βυζαντινής και Μεταβυζαντινής Συλλογής
Αναστασία Δρανδάκη, Μάρα Βερύκοκου, Πανωραία Μπενάτου.
Τμήμα Νεοελληνικού Πολιτισμού και Νεοελληνικής Τέχνης, Τμήμα Ιστορικών Κειμηλίων
Ξένια Πολίτου, Στέλλα Γκίκα.
Τμήμα Ζωγραφικής, Σχεδίων και Χαρακτικών
Πολύνα Κοσμαδάκη, Πανωραία Μπενάτου.
Πινακοθήκη Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίκα
Κωνσταντίνος Παπαχρίστου, Ιωάννα Μωραΐτη.
Τμήμα Παιχνιδιών και Παιδικής Ηλικίας
Μαρία Αργυριάδη, Νόρα Χατζοπούλου.
Τμήμα Ιστορικών Αρχείων και Χειρογράφων
Τάσος Σακελλαρόπουλος, Μαρία Δημητριάδου.
Τμήμα Φωτογραφικών Αρχείων
Αλίκη Τσίργιαλου, Δέσποινα Γρίβα, Γεωργία Ιμσιρίδου, Λεωνίδας Κουργιαντάκης.
Αρχεία Νεοελληνικής Αρχιτεκτονικής
Ναταλία Μπούρα, Ελένη Αρβανίτη-Κρόκου.
Τμήμα Ισλαμικής Τέχνης
Μίνα Μωραΐτου.
Τμήμα Πολιτισμών του Κόσμου
Σοφία Χανδακά.
Τμήμα Επικοινωνίας
Νικολέττα Μέντη.
Βιβλιοθήκη
Δημήτρης Αρβανιτάκης, Πόπη Πολέμη, Σπύρος Κωστούλας.
Τμήμα Εκθέσεων
Ντόρα Πικιώνη-Ρόκου, Μαρία Σαρρή.
Τμήμα Εκδηλώσεων
Λιάνα Τσομπάνογλου.
Τμήμα Εκδόσεων
Δημήτρης Αρβανιτάκης, Μάρια Διαμάντη.
Φωτογραφικές Υπηρεσίες
Σοφία Χανδακά.
Βιβλιολογικό Εργαστήρι "Φίλιππος Ηλιού"
Πόπη Πολέμη, Αναστασία Μυλωνοπούλου, Ειρήνη Ριζάκη.
Τμήμα Πληροφορικής
Ιφιγένεια Διονυσιάδου, Ζωή Μεταξιώτου, Μαρία Γκίκα, Μαρία Θρουβάλα, Χρήστος Κασιμάτης, Χάρης Αρσενίδης, Στέφανος Γιαγτζής.
Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
Μαρία-Χριστίνα Δεστούνη-Γιαννουλάτου, Φωτεινή Γραμματικού, Μαρία Ζαμενοπούλου, Μαρία Καρβουνάκη, Χαρά Χατζηνικολάου.
Τμήμα Συντήρησης Έργων Τέχνης
Βασίλης Πασχάλης, Βασίλης Αργυράτος, Ελένη Βρανοπούλου, Χάρης Γραμματικός, Βασίλης Μαρκάκης, Μαρία Ζαχαριά, Αλεξάνδρα Καλλιγά, Ναούμ Κοκκάλας, Δέσποινα Κοτζαμάνη, Σωτήριος Μπεκιάρης, Βιργινία Ρωμάνου, Νικόλαος Σμυρνάκης, Φλώρα Στεφάνου, Σοφία Τοσίου, Άνθια Φωκά, Ελευθερία Γκούφα, Ελένη Φαρμακαλίδου.
Νομική Υπηρεσία
Μαρία Βενιέρη, Κορνηλία Βουργουτζή, Διονύσης Παράσχης.
Λογιστήριο
Δημήτρης Δρούγκας, Παναγιώτης Βαφειάδης, Παναγιώτης Μαρνέζος, Βασίλειος Κωστούλας.
Τεχνικό Τμήμα
Κυριάκος Κοσμίδης, Μαρκ Ρίτσα, Γιάννης Τζερβάκης.
Υποδοχή
Μαρία Δαμίγου, Γεωργία Αποστολοπούλου, Χριστίνα Δενέγρη, Μαρία Νασιοπούλου, Αθηνά Σαββάτη, Βαρβάρα Σεβαστοπούλου, Μελπομένη Τριανταφύλλου, Βικτωρία Τσάρτσαλη.
Φυλακτικό Προσωπικό
Δημήτρης Δημητρίου, Δημήτρης Γεωργακόπουλος, Γιώργος Ντούβαλης, Δαμιανός Τζεχιλίδης, Σωτήρης Αβδάλας, Σταύρος Απλαδάς, Σταύρος Α. Απλαδάς, Γρηγόρης Γεωργόπουλος, Γεράσιμος Γκιολές, Αρτέμης Δαμίγος, Θεόδωρος Δημητρόπουλος, Ιωάννης Ζαμπάρας, Θωμάς Ζαπαντιώτης, Κωνσταντίνος Καλλής, Χρήστος Καλογερόπουλος, Γιώργος Καντζιλέρης, Κωνσταντίνος Καψάλης, Κωνσταντίνος Κουρτικάκης, Δημήτρης Κουτρογιάννης, Πέτρος Κυρίτσης, Φίλιππος Μαγνήσαλης, Κωνσταντίνος Μαργαρίτης, Στέλιος Μαργαρίτης, Γιώργος Μαύρος, Ηλίας Μητσιόπουλος, Αλέξης Μπουλιάκης, Χαράλαμπος Παντιώρας, Βασίλης Παπαδάκης, Αναστάσιος Πατουχέας, Δημήτρης Πάτρας, Βασίλης Πισπιρίγκος, Ηλίας Πολίτης, Δημήτρης Σαββάτης, Κωνσταντίνος Σκαρής, Προκόπης Σκυριανός, Βασίλης Στραβοσκούφης, Δημήτρης Χρυσικόπουλος, Γιώργος Καραμανίδης, Γιώργος  Ελμάς, Δημήτρης Αποστολόπουλος, Γεράσιμος Μουσαγέας, Αριστομένης Αθανασακόπουλος, Κωνσταντίνος Μανταδάκης, Μανσυριάν Σερόζ, Ιωάννα Χάννη.
Κέντρο Ελέγχου
Γιάννης Αντωναράκης, Μιχάλης Βιτάλης, Βαγγέλης Γκλάβας, Άρης Δανιάς, Άλκης Ξένος, Λάμπρος Σταυρόπουλος, Κώστας Σφήκας, Μιχάλης Τσιάμης.
Καθαριότητα
Δέσποινα Τζερβάκη, Κωνσταντίνα Δημοπούλου, Alma Oirjo, Νικολέττα Μυλωνά, Αγγελική Πικροδημήτρη, Μαρία Χατζηαποστόλου, Νίκος Χουβαρντάς.
Πωλητήριο
Ισαβέλλα Κόβα, Γιώργος Αναστασιάδης, Ιωάννα Αντωνίου, Τατιάνα-Μαρία Αρακά, Θανάσης Θωμόπουλος, Ντορέτα Καλδέλη, Γιάννης Κανάρης, Νεφέλη Κολοκυθά, Μάρθα Κουμαριανού, Φλώρα Κυρίτση, Κώστας Κωνσταντίνου, Μαρία Μαρινάκη, Bruno Barret, Μαρία Μπερτσιά, Παρασκευή Μπεσύρη, Ροδή Ξυδού, Άννα Παπαθεοφιλοπούλου, Νίκος Πετρόπουλος, Χρυσούλα Ραπανάκη, Μυρτώ Στουρνάρα.
Κυλικείο
Δήμητρα Γεωργίου, Σταύρος Κατακουζηνός, Γιάννης Μαστροδήμος, Θεοδόσης Φρίγγης, Βασιλική Χειμωνά.